Leśne przekąski dla gryzoni część 1

Większość z nas w tym trudnym okresie siedzi w domu i unika wychodzenia do sklepów. Piękna pogoda jednak nie daje za wygraną i wyciąga na spacer do lasu.

Spacer w lesie to okazja dla opiekunów królików i gryzoni na zebranie zdrowych i smacznych przekąsek dla milusińskich. Pojawiło się już wiele roślin, którymi możemy urozmaicić ich dietę.

W celu zadbania o zęby podopiecznych możemy pozbierać gałązki brzozy, leszczyny, wierzby- wszystkich odmian. Gałązki mogą być udostępnione pupilom bez ograniczeń, będzie to miało pozytywny wpływ na ich zęby, funkcjonowanie układu pokarmowego i da możliwość zaspokojenia potrzeby obgryzania, zgryzania i przegryzania, być może gałązki całkowicie odwrócą uwagę seryjnych obgryzaczy mebli ????

Dla maluchów mających problemy z drogami moczowymi (ale również dla tych zdrowych!) pomocne będą ziółka takie jak pokrzywa i przytulia czepna (zbieramy tylko młode pędy, delikatnie gnieciemy w palcach i zwiędnięte lub podsuszone podajemy do zjedzenia). Pokrzywa i przytulia czepna bardzo często rosną w swoim sąsiedztwie, warto mieć to na uwadze podczas poszukiwań. Kolejnym daniem w menu jest mniszek lekarski- ziółko o żółtych kwiatach, które po przekwitnięciu zamieniają się w dmuchawce.  Wymienione w tym akapicie zioła mają działanie moczopędne a także są bardzo soczyste. Dodatkowo zawierają dużo ważnych witamin i minerałów.

O tej porze roku mocno rzucają się w oczy niskie roślinki, nieco przypominające pokrzywę o fioletowych kwiatkach- jest to jasnota purpurowa. Ją, jak i jej siostrę o białych kwiatach (ta pokrzywa, która nie „parzy”) możemy bez obaw podawać zarówno gryzoniom jak i królikom, będzie to cenne urozmaicenie diety.

Ważne jest, żeby pamiętać, że nasze zbiory nie powinny oznaczać beztroskiego niszczenia roślin, które zbieramy- tyczy się to szczególnie gałązek drzew. Podczas zbierania roślin rosnących na ziemi warto też upewnić się, że pędy nie zostały zanieczyszczone przez inne zwierzęta kałem i moczem. I najważniejsze: zbieramy tylko te zioła, które znamy i mamy pewność, że udało nam się prawidłowo je rozpoznać!

Autor: tech. wet Dominika Felba