Akademia New Vet: szkolenie z medycyny ratunkowej poziom II
Akademia New Vet: szkolenie z medycyny ratunkowej poziom II
Uczestniczka, Doktor Ania Roguszewska – Kruk, opisała swoją przygodę z Akademią New Vet 24H

Z wielką niecierpliwością i zaciekawieniem oczekiwałam na kolejny poziom Medycyny Ratunkowej organizowanej przez Klinikę Weterynaryjną New Wet 24h. Jako pracownik kliniki całodobowej, szczególnie dyżurujący nocą, kiedy to najwięcej mam do czynienia z przypadkami nagłymi miałam duże oczekiwania wobec szkoleń tego typu.

Nie zawiodłam się.

Na zajęciach teoretycznych poruszanie były najczęstsze przypadki weterynaryjne, które objawiają się nagłymi objawami ze strony układu nerwowego. Był to istotny temat spotkań, gdyż medycyna ratunkowa jest dziedziną, która zahacza nie tylko o choroby wewnętrzne, urazy ale też właśnie neurologię, która wielu lekarzom spędza sen z powiek. Dzięki zajęciom, nagłe przypadki np. paraliżu nóg nie stały się już przypadkami beznadziejnymi, ale – z właściwym postępowaniem – dającymi szansę na rokowania.

Dodatkowymi tematami oczywiście była złożona terapia przeciwbólowa, znieczulenia w ciężkich przypadkach, interpretacja równowagi kwasowo- zasadowej, działanie pulsyksometru, kapnografu z poparciem przykładowych przypadków praktycznych. Tematy bardzo ważne, bez których medycyna ratunkowa nie istnieje.

Część praktyczna zajęć obfitowała w ćwiczeniach podstawowych zabiegów ratunkowych i szpitalnych tj. zakładanie sond nosowo-żołądkowych, drenaż klatki piersiowej, nakłucia lędźwiowe. Pod okiem specjalisty dr n. wet. Miłosławy Kwiatkowskiej grupa uczyła się, jak poprawnie wykonywać powyższe zabiegi. 

Z pewnością cykl spotkań Medycyna Ratunkowa są przydatne nie tylko dla początkujących klinicystów, ale także dla doświadczonych lekarzy, którzy mogą spojrzeć szerzej na nagłe przypadki oraz usystematyzować wiedzę o zagadnienia ratunkowe.