Wybór dobrej karmy to nie jest wbrew pozorom taka prosta sprawa

Wybór dobrej karmy to nie jest wbrew pozorom taka prosta sprawa. Raz- że karma musi mieć skład rzeczywiście odpowiedni dla docelowego gatunku, dwa- musi być dobrana do potrzeb naszego pupila. A zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki będzie się nieco różniło u każdego psiaka i kota.
Na początek musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
– czy nasz pies/kot jest zdrowy czy może wymaga specjalistycznej diety weterynaryjnej?
– w jakim wieku jest nasz pupil? (szczenię, młody pies, dorosły, senior)
– czy dużo biega na spacerach, czy jest raczej „kanapowcem”?
– w jakiej kondycji jest nasz podopieczny? (za szczupły, z nadmiarem kilogramów czy może w idealnej kondycji?)

Jeśli pupil wymaga specjalistycznej diety wtedy należy się skonsultować z Lekarzem Weterynarii i/lub Dietetykiem.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wiemy już jaki rodzaj karmy chcemy zakupić?

  1. Zawartość białka- w karmie dla szczeniąt będzie to minimum 22% w suchej karmie, dla dorosłych psów minimum 18%.  Koty potrzebują więcej białka bo aż 35% w suchej karmie dla dorosłego a dla kociąt i seniorów minimalnie 40%.
    W przypadku psów wskazane jest aby białko było pochodzenia zwierzęcego i roślinnego zaś u kotów białko musi być pochodzenia zwierzęcego, ze względu na obecność tauryny, której koty nie są w stanie same wytworzyć (psiaki już tak ???? ). Ważne jest, aby pamiętać że zawartość procentowa mięsa nie równa się zawartości białka- mięso to nie same białko ????
  2. Zawartość tłuszczu- dla dorosłego psiaka szukajmy karmy zawierającej 10-20% tłuszczu, dla seniora 7-12%. Dla kotów wybieramy karmę o zawartości tłuszczu ok 22%.
  3. Węglowodany- najczęściej pochodzą ze zbóż (pszenica, owies, żyto, ryż, kukurydza) i warzyw. Węglowodany są często demonizowane jednak nie należy się ich bać. Psy potrzebują ich w swojej diecie, koty również choć w znacznie mniejszej ilości. Największe znaczenie mają dla zwierząt aktywnych, ponieważ są łatwo przyswajalnym źródłem energii. Unikamy ich za to w diecie pupili potrzebujących zrzucić parę kilogramów a także zwierząt starszych.
  4. Dodatki- warzywa, owoce, zioła, dodatki mineralne. O ile nasz podopieczny nie jest alergikiem warto wybierać karmy o bogatym składzie.

Bardzo duży wpływ na jakość karmy ma zawartość mięsa i jego rodzaj. Należy pamiętać, że mięso mięśniowe jest ważnym składnikiem karmy ale nie najważniejszym! Istotną rolę odgrywa zawartość podrobów i innych części tuszy użytej do produkcji karmy. Stanowią one źródło różnorodnych białek, tłuszczy i minerałów. Dobre karmy zawierają zazwyczaj kilka rodzajów mięsa.

Jeśli mamy wątpliwości czy wybrana przez nas karma jest odpowiednia zapraszamy do Klinika Weterynaryjna New Vet 24h  w Gdyni.

Autor: tech. wet Dominika Felba